Ispartakule Ayçiçeği Sk. ‘ı ikiye bölen Bir İstanbul Evleri Projesi içerisinde bulunan dairelerin şuan ki güncel satış ve kiralama hareketleri hakkında biraz bilgi vermek istedim.

Bildiğiniz üzere proje içerisinde bulunan 1188 Adet dairenin oturumu tamamlandı, aralıklı olarak sadece boşalan dairelerin tekrar dolması şeklinde devam eden bir durumda.

Proje içerisinde çok çeşitli daireler bulunmakta 1+1 den 4+1 ‘e kadar bu araştırmada daire tipleri hakkında bilgi vermek yerinde dairelerin genel değerlemesi hakkında bilgi vermeyi daha uygun gördüm sonuç itibariyle projeyi artık herkes yakından biliyor.

Dairelerin bir çoğu Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş ‘den devirli olarak satışa sunulmakta, ilk topraktan kısa vade veya peşin alanların dışında büyük yoğunluk devirli olarak devam etmektedir.

OHAL kapsamında geçtiğimiz dönemlerde Türkiye genelinde geçerli olan devir yasağımız olmuştu bu süre zarfında satışları zayıflayan Emlak Konut projelerinde olduğu gibi bu durum Bir İstanbul Evleri projesine de yansıdı .

Her ne kadar özel araştırma talebi doğrultusunda devirleri bu süre zarfında devam etse de alıcı noktasında bu durum sıkıntı yaratır boyutta oldu.

Akabinde açılan devirli satışların Bir İstanbul projesi içerisinde satış hareketinin beklenen seviye de olması düşünülürken bu seferde devir maliyetlerinin vade kısaldıkça peşinatların artması durumu ile karşılaşılma durumu oluşmaya başladı.

Tabi bu durum aynı zamanda dairelerin bir çoğunda olan dörtüncü beşinci devirleri gerçekleşmesinden dolayı arada geçen mal sahiplerinin kar marjlarını yüksek tutmasından kaynaklanması da söz konusu.

Artık devir peşinatı için istenilen rakamlara bölgenin daha uç noktalarında tapulu daire almak mümkün buda alıcılarının Bir İstanbul projesini farklı projeler ile mukayese etmesine sebebiyet vermektedir.

Şu an için beklentilerin üzerinde olan ve altında kalan rakamları ve arada oluşan dirençleri sizlerle paylaşmak isterim.

1+1 sekmenti daireler için alıcı kanadının beklentileri dairenin tiplerine göre değişkenlik kazanmasıyla birlikte 120 bin ile 140 bin aralığında seyir gösterirken bu rakam mal sahipleri noktasında 160 bin seviyesinde seyir göstermektedir.

2+1 sekmenti daireler için alıcı kanadı dairenin tiplerine göre değişkenlik kazanmasıyla birlikte 180 bin ile 250 bin aralığında seyir gösterirken bu rakam mal sahipleri noktasında 170 ile 250 bin arasında seyir göstermektedir.

3+1 sekmenti daireler için alıcı kanadı dairelerin tiplerine göre değişkenlik kazanasıyla birlikte 220 bin ile 250 bin aralığında seyir gösterirken bu rakam mal sahipleri noktasında 270 bin ile 300 bin arasında seyir göstermektedir.

İhtiyaç sahipleri dışında kalan kesim için söylemek istediğim rakamlardaki artışın devam edeceği yönündedir.

Bu aylarda gerçekleştirilecek ara ödemelerin devir peşinatlarına en az ara ödeme tutarı kadar bir tavsiyesi söz konusu olacağı kanısındayım.