Ertem Şener'in sunduğu törende İGA adına konuşan işadamı Nihat Özdemir, "Bu dev yatırım hakkında önemli gördüğüm bilgileri paylaşmak istiyorum. 76 milyon metre kare büyüklübirlikte 100 binlerce kişiye istihdam sağlanacak. bugün itibariyle en büyük makine parkına sahibiz Yılda 200 milyon yolcu kapasitesi...

Yatırımı üstlenen 5 ortak olarak bugüne kadar dünyanın dört bir yanındaki tecrübelerimizi bu projeye aktarıyoruz. hedefimiz dünyanın en büyük havalimanını tamamlayarak 2018 yılının ilk çeyreğinde işletmeye açmaktır. O gün geldiğinde bu dev projeyi tamamladığımızı dünyaya duyuracağız. İşletleme açtığımız günden itibaren KDV dahil 1 milyar 46 milyon euro dahil devlet bütçesine kazandıracağız. Bu arada da 10 milyar euronun üzerinde yaıtrım yapacağız." dedi.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın: Gücünü Türkiye ekonmisinden alan bankacıulık sektörümüzün proje bazında taahütleri bu projeyle birlikte 300 milyar TL'ye yaklaştı. İstanbul yeni havalimanı projesi ülkemiz ve bölge coğrafyaları için önemlidir. Türk mütaeahitlerin eseri olacak projenin bir parçası olmaktan mutluyuz. İstanbul yeni havalimanı milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

Ulaştırma Bakanı Feridun Bilgin: Dünyada havacılık sektörü yüzde 5 büyürken, bizde bu oran yüzde 15... terminallerimizi ülkemize yakışır hale getirdik. 2014 yılı sonu toplam yolcu sayısı 140 milyonu geçti. Büyük gövdeli uçak sayısı 482'ye çıktı. Cumhuriyet tarihimizin en büyük projelerinden biri bu havalimanı projesidir. Yapım kararı dahil bugüne gelinceye kadar her türlü desteği Cumhurbaşkanımız verdi. Hizmete girmesiyle 100 binin üzerinde istihdam sağlanacak. 150 milyon yolcu kapasiteli havalimanı tamamlandığında transfer merkezi olacak. yeni havalimanının yapımı hızla devam ederken önemli karayolu projeleri de eş zamanlı devam ediyor. Havalimanından geçecek Yavuz Köprüsü 2016 yılı Mayıs ayında hizmete açılacak.

ASLAN PAYINI KAMU BANKALARI ÜSTLENDİ

İhalesi Mayıs 2013’te gerçekleşen Türkiye’nin en büyük altyapı projesi 3. Havalimanı’nın ilk etabı için gerekli olan kredi miktarı 4.5 milyar Euro. Kredi anlaşmasında 3’ü kamu ve 3’ü de özel olmak üzere toplam 6 Türk bankası yer aldı.

1 milyar 480 milyon Euro ile aslan payını Ziraat Bankası’nın üstlendiği kredi paketine Halkbank ve Vakıfbank 960’ar milyon Euro, Denizbank 500 milyon Euro, Garanti ve Finansbank da 300’er milyon Euro ile katıldı.