Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, Suriyeli mülteciler için ''Barış Üniversitesi'' kurmayı planlıyor.

Türkiye'de eğitime sağladığı destekler ile bilinen, Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları’nın Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel önemli açıklamalarda bulundu.

Ödül töreni için New York'a giden Enver Yücel, burada Associated Press’e verdiği röportaj sırasında Suriyeli mülteciler için Barış Üniversitesini kurmayı planladığını açıkladı.

Kurulacak olan üniversitede Türkçe derslerin yanı sıra Arapça ve İngilizce gibi seçeneklerinde bulunması gerektiğini belirten Yücel, eğitime verdiği önemi bir kez daha gösterdi.

Hükümetten gerekli izinlerine alınması halinde 2015-2016 akademik yılında 1500 öğrenciyle Hatay'da eğitime başlayabilmeyi umut etmekte. Enver Yücel ayrıca mülteci olarak bulunan 400 öğretim üyesinin de işe alınabileceğini belirtti.

Enver Yücel, ilk yıl için 51 milyon dolara ihtiyaç duyulduğunu ve bu rakamın karşılanabilmesi için hükümete, vakıflara ve şahıslara öneri götürüleceğini belirtti. Projenin 5.Yılında 290 milyon dolar bütçe ile 5500 öğrenciye ulaşılabileceğini belirtti.

Enver Yücel'in önerisi dış basında da ses getirdi, birçok medya organı konu üzerine haberler yaptı.

Türkiye'de bulunan Suriyeli gençler üniversiteye gitmek istiyor fakat maddi yetersizlikler ve çeşitli nedenlerden dolayı bunların büyük kısmı eğitim görememekte.

Kurulabilecek Barış Üniversitesi ile birçok Suriyeli öğrencinin hayali gerçekleşebilecek.

Enver Yücel: “Bir kişinin hayatını ancak eğitimle değiştirebilirsiniz ve o bir kişi de dünyayı değiştirebilir.”