Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Başakşehir Belediyesi’nce Başakşehir 1. Etap Yürüyüş Yolu Altı ve Bahçeşehir’de kurulan modern Kurban Satış ve Kesim Alanlarında vatandaşlarla bir araya gelerek bayramlaştı.
 
Mobil kesim üniteleri, barkod uygulaması, sıra bekletmeyen randevu sistemi, otopark, ambulans, veteriner, duş alanı, galoş, bekleme alanları, cafe ve mescidiyle İstanbul’un en modern ve gözde tesisleri Bayramın ilk günü Başakşehirlilerden tam not aldı.
 
Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, bayramın ilk günü Kurban alanlarına gelerek vatandaşlarla bayramlaştı. Bayramlaşma merasiminde; Başakşehir Kaymakamı Kazım Tekin, Ak Parti Başakşehir İlçe Başkanı Ayhan Özgürel, Başakşehir Eski Müftüsü Ahmet Bilgi, Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcıları; Yasin Kartoğlu, Murat Şahin, Bedri Sinan Gül, Haluk Dikbaş alanda hazır bulundu.
 
‘Başakşehir bayram yeri olsun istedik’

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Bayram Namazının ardından beraberindeki heyetle birlikte Başakşehir 1. Etap Yürüyüş Yolu Altında kurulan Kurban alanına geldi. Vatandaşlarla bayramlaşarak sohbet eden Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, alanda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Başkan Uysal bayram mesajında, “Bayram kardeşliğin, dostluğun artmasında vesile olur. Ülkemizin bu günlerde kardeşliğe çok ihtiyacı var” dedi.
 
Başkan Uysal kurban alanları ile ilgili de bilgiler verdi, “Vatandaşlarımızın nerde o eski bayramlar dedikleri duyguları Başakşehirimiz de de yaşayabilsinler istedik. Kurban satış ve kesim alanlarımızı aynı zamanda bir bayram yeri olsun istedik. Bu nedenle daha hayvanlar alana alınmasından itibaren bir düzene koyduk. Modern, hijyenik bir alan hazırladık. Vatandaşlarımızın kurbanlıklarını gönül rahatlığı ile alabilmeleri için tüm çalışmalarımız yaptık. Bu sene ilk defa mobil kurban uygulamamızı başlattık. Kesim alanlarımızda modern bir mezbaha da ne imkânlar varsa tüm şartlar bura da da mevcut. Vatandaşlarımız sıra beklemeden belirlenen saatte kurbanlarını kestirebiliyorlar. Beklerken de sabah kahvaltılarını yapabiliyorlar ikramımız olan kavurmalarını yiyebiliyorlar. Anadolu’daki bayram alanları gibi bir alan oluşturduk.”
 
Sıra beklemeden, modern ortamda kesim

Başakşehir Kurban alanlarında vatandaşlar bu senede aldıkları sıra numaralarına göre çağrılarak, beklemeden dini vecibelerini yerine getirdiler. Başakşehir Belediyesi tarafından bu sene Türkiye’de bir ilki gerçekleştirilerek uygulamaya konulan borkod sistemi de aktif olarak kullanıldı. Vatandaşlar akıllı telefonlardaki barkod uygulaması ile satın alacakları kurbanlıklar hakkındaki bilgilere anında ulaşabildiler. Ayrıca akıllı telefonu olmayan vatandaşların kullanımı için mobil kurban alanı oluşturularak barkod sorgulaması için dijital ekranlar konuşlandırıldı. Kurban alanlarında kurulan Başakşehir Belediyesi İletişim Merkezi’nde hem barkod sistemi ile ilgili bilgi varildi, hem de vatandaşların dilek, şikâyet, talep ve başvuruları alındı. Kurban Bayramı günü alanlarda ayrıca, din görevlisi, diyetisyen de vatandaşların sorularını yanıtladı. 24 saat güvenlik kamerası ile izlenen alanlarda kurban yakalama timi de hazırda bekledi.
 
Mobil kesim ve parçalama ünitelerinde veteriner kontrolünde kesilen kurban etlerini belediye tarafından hazırlanan poşetlerde evlerine götürdü.
 
İkramlar belediyeden

Vatandaşlar kesim sırası beklerken alana kurulan cafe’de belediyenin ikramı olan sabah kahvaltısı, lokum, soğuk sıcak içecekler, kavurmalı pilav ikramların tadına baktı, akraba ve komşularıyla bayramlaştı.