Ispartakule Lokasyonunda Balpa ve Yörük İnş. İmalat güvencesi ile devam eden Emlak Konut Ispartakule Evleri projesi , Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı yükleniciliği ile devam etmekte, mevcut devam eden projenin gün itibariyle % 30 civarı oranla bitmiş görünmekte ve imalat olabildiğince hızlı bir şekilde devam ediyor.

Proje ile ilgili bilinmesi gereken ve atlanılan bazı gerçekleri sizlerin bilgisine sunmak istedik.

  • Proje 2015 Aralık ayında başlamış olup 3 sene içerisinde yani 2018 8. Ayda teslim edilmesi ön görülüyor, Kuralı satışın gerçekleştiği 2015 8. Ay olmasından dolayı yine 8. Ay teslim düşünülmektedir.
  • Ancak şöyle bir detay göz ardı edilmemelidir, 1.5 yıldır devam eden bir uygulama halen % 30 seviyesinde ilerlemiştir ve ilerleyen bölümleri karkas bölümleridir, yani kat irtifakı ve dış cephelerin kapatılması ve bağımsız oda bölümlerinin oluşturulması, bu kısımlar bu tip uygulamalarda en hızlı atlatılan süre olması dikkat çekmektedir. Projenin bu evreleri çok daha hızlı bir şekilde atlatıp, ince ve peyzaj düzenlemelerine geçmesi gerekiyordu ki kalan imalatın söz edilen 1.5 yıl içerisinde yetişmesinin mümkün olmadığı görünmektedir.

Peki Ne Olacak ?

Emlak Konut Gayrimenkul Ortaklığı A.Ş daireleri muhtemelen teslimden 6 ay gecikmeli de olsa veremeyeceği durumundan ötürü sabit taksit olup taksit ödemeye başlamış daire sahipleri 8.ay tesliminden 6 ay gecikmesinden sonra kira yardımı olabilir ama tüfe seçenekli teslimde taksit başlayacak daire sahipleri bu haktan yararlanamayacaklar. Aynı zamanda borcunun tamamını kapatmış olan daire sahipleri de kira yardımı olabilecekler.

  • Ispartakule Evleri projesi içerisinde bilinen 22 adet bağımsız ticari işletme bulunmaktadır, bunların bilinen kısımları 622 Ada yol üzerindeki dükkanlardan oluşurken bir bölümü ise Site içerisindeki bağımsız ticari işletmeleri kapsamaktadır. Bu bağlamda site içerisindeki cafe ve Kapalı Havuzun akıbeti şu şekilde olacak.
  • Meydan Cafe 2,973,000 TL değer ile satılıp şahsi işletme olarak devam edecek.
  • Kapalı Havuz 6,711,000 TL değer ile satılıp aidatlara bağlı olmayan özel işletme olarak site sakinlerine ücretli olarak hizmet vermeye devam edecek.

Sosyal kullanım alanlarının bu şekilde olmasının iyi ve kötü yanları da olacaktır.

Bu durumu en çok aidatlarınızda hisseceksiniz, Havuz masrafları aidatlara bağlı olmamasından dolayı daire aidat bedellerinin bir çok siteye göre daha uygun bir rakam olması çok yüksek ihtimaldir.