Intihar eden Abidin Cevher Özden’in iş adamı Korkmaz Yiğit’ten olan alacağı nedeniyle Ispartakule'deki bazı ada ve parsellere mahkeme kararı ile tedbir konmuş ve Ispartakule'deki bazı projelerde satışlar durmuştu. Satışların durduğu projelerden olan Koza 1 ve Koza 2 sakinleri tedbir kararının kalkması için mahkemeye başvurdu.

Hasanoğlu İnşaat da mahkemeye başvurmuştu
İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin tedbir koyduğu parseller üzerinde Banu Evleri de bulunuyordu. Banu Evleri’ni inşa eden Hasanoğlu İnşaat, mahkemeye tedbirin kaldırılması için başvurdu

Ispartakule'de alım satım yapılabilen projeler:
-Avrupa Konutları Ispartakule 1, 2, ve 3
-Unikonut Ispartakule
-My Town Ispartakule
-1stanbul
-Stüdyo24
-Olimpos, Patara ve Efes,
-İhlas Bizim Evler 1, 2, 3, 4, 5, 6 ve 7

Ispartakule'de tedbir kararından etkilenen projeler:
-İnnovia Ispartakule
-Yeni Hayat Evleri
-Nissa O2 Residence
-Banu Evleri 1 ve 2
-Garanti Koza Evleri 1 ve 2
-Apricot Garden


Neden tedbir kararı verildi?
Piyasaya olan borçları nedeniyle 2008 yılında intihar eden Abidin Cevher Özden’in oğlu Süleyman Cemil Bahadır, işadamı Korkmaz Yiğit’ten babasının alacaklarına karşılık İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde dava açtı. Bahadır, Korkmaz Yiğit’in Avcılar Tahtakale Mahallesi’nde yüzlerce dönüm arazisinin olduğunu, Yiğit’in söz konusu arazileri üçüncü kişiler aracılığı ile sattığını öne sürdü. İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi de dava sonuçlanıncaya kadar satışı yapılan 59 parsel üzerine tedbir konulmasını istedi. Bu tedbir kararı, Ispartakule’de yer alan bazı konutlarda alım-satımın önünü kesti. Avcılar Tapu Dairesi kararda geçen parsellere tedbir koyup, alım-satım işlemlerinin başlaması için yeni dava kararını beklemeye başladı.