İstiklal Caddesi’nde 19 Mart’ta meydana gelen saldırıda üç İsrail vatandaşı hayatını kaybetmiş, İsrail Başbakanlığı’na bağlı terörle mücadele ofisi vatandaşlarının Türkiye seyahatine ilişkin “3. seviye” bir uyarı yayınlamıştı. 

Dün yapılan yeni uyarıyla birlikte alarm seviyesi 2’ye yükseltildi. 3’üncü seviye “somut saldırı tehditlerine”, 2’inci seviye ise “yüksek somut tehditlere” işaret ediyor. İsrail Başbakanlığı Terörle Mücadele Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, IŞİD veya diğer grupların Türkiye’deki turistik bölgelere saldırabileceğine dair “yüksek somut tehdit”lerin bulunması nedeniyle alarm seviyesinin 2’ye yükseltildiği belirtildi. 

Emniyet uyarmıştı
Açıklamada, İsrail vatandaşlarına “Türkiye’ye gitmeyin” uyarısı yapılırken, şu an ülkede bulunanlardan “mümkün olan en kısa sürede” ayrılmaları istendi. Alarm seviyesi 1’e yükseltilseydi, İsrail vatandaşlarının “anında” ülkeyi terk etmeleri istenecekti. İsrail’in 2’inci seviyede uyarıda bulunduğu ülkeler arasında Türkiye dışında Tunus, Afganistan ve Pakistan yer alıyor. Mısır’ın Sina Yarımadası, Somali, Sudan ve Libya Tel Aviv hükümeti tarafından en yüksek seviye uyarı verilen ülkeler. Suriye, Lübnan, Irak ve İran İsrail vatandaşlarının seyahat etmesinin yasak olduğu ülkeler. 
Emniyet Genel Müdürlüğü kısa bir süre önce, IŞİD terör örgütü mensuplarının Türkiye’de özellikle Musevi ve Hristiyan nüfusunun yoğun olduğu dini mekanlar, konsolosluk ve elçilikler hakkında araştırma ve keşif çalışması yapmış olabileceklerini belirtilen uyarı yazısı yayınlamıştı.