İstanbul Boğazından geçen gemilerin  trafiğini azaltmak amacı ile hazırlanan Çılgın proje “ Kanal İstanbul “ Karadeniz ve Marmara arasında bir yapay su yolu olacak.

Proje ilk gündeme geldiğinden sonra birkaç revizyon geçirmiş olsa da şuan geçiş güzergahında ortalama olarak netlik kazanmış olmasından dolayı geçiş bölgesi çevresinde 1 yılda 2 ila 4 kat arsa ve daire fiyatlarında prim artışı yaşandı.

2015 yılı içerisinde adından çokça bahsedilen Kanal İstanbul Projesi gündemdeki yerini yitirmesi üzerine unutuldu sanılan Kanal İstanbul projesi Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM

“ Projenin hazırlık çalışmaları sürüyor 2016 yılı sonunda yapım çalışmaları başlayacak , en kötü senaryo da ihalesini bitirmiş olacağız.” Şeklinde açıklaması heyecanı arttırdı.

Uzmanlar bölgedeki  tarla niteliğinde bulunan arazilerin metrekare birim fiyatlarındaki artışlara dikkat çekti, 30 TL olan tarla metrekare fiyatları projenin gündeme gelmesi ile birlikte 220 TL ‘ye kadar çıktığı belirtiliyor.

Bölgeye ciddi bir yatırım hareketi bulunuyor

Kanal İstanbul projesi 6 bin 865 hektar alan yani 68 milyon 865 bin metrekare alan üzerinde kuruluyor.

Kanal İstanbul 400 metre genişliğinde , 43 kilometre uzunluğunda ve 25 metre derinliğinde yapılacağı da kesinleşerek karara bağlandı.

% 100 ‘ün üzerinde bir değer kazancı yaşayan bölgelerin içerisinde ; Arnavutköy, Başakşehir, Bahçeşehir, Ispartakule bölgelerine yatırımcı taleplerinin hızla arttığı gözleniyor.

Kanal İstanbul sadece yapıldığı bölgeyi değil Marmara’nın geneline rahat bir nefes aldıracak olan proje kara trafiğini de rahatlatması bekleniyor.

Bölgeden daire alan alana

Türkiye İstatistik Kurumu ( TUİK ) tarafından yapılan son açıklamaya göre Başakşehir , Küçükçekmece , Arnavutköy , Ispartakule ‘de alınan gayrimenkul sayısı her geçen gün artmakta olduğu belirtildi.

Kanalın 2 yakasına yapılacak 2 yeni şehir düşünülüyor, İlkinin 2023 yılının sonuna kadar kanalın Marmara Denizi ile birleştiği nokta olan Ispartakule bölgesi olacak.

Nüfus beklentinin üzerinde gerçekleşmemesi için Nüfus planlama Müdürlüğü tarafınca 500 bin kişiye göre planlanması kararı alındı.

Kanal İstanbul projesi ile birlikte kurulacak yeni şehir kanalın her iki yanında 250 bin + 250 bin olarak kanalın her iki tarafı için planlanacağı gelen haberler arasında.