Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Ankara'da katıldığı bir sergide silahlı saldırıya uğradı. Düzenlenen operasyonla saldırgan etkisiz hale getirildi

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Ankara'da katıldığı bir fotoğraf sergisinde kimliği bilinmeyen bir kişinin silahlı saldırısına uğradı. Saldırganın düzenlenen operasyonla etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Karlov, Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği ve Çankaya Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen "Gezgin Gözüyle Kaliningrad'dan Kamçatka'ya Rusya" adlı konulu fotoğraf sergisinde, açılış konuşmasını yaptığı sırada, silahlı saldırıya uğradı.

Saldırgan, Karlov'u yaraladıktan sonra havaya ateş açtı. Bu sırada salonda bulunan davetliler panik içerisinde kaçışmaya başlayarak salondan çıkmaya çalıştı.

Ağır yaralanan Karlov saldırıının ardından Güven Hastanesi'ne kaldırıldı.

"OPERASYON BAŞLADI, ÖLÜ VE YARALILAR OLDUĞU BELİRTİLİYOR"

 Bülent Aydemir, olay yerinden şu bilgileri verdi;

"Operasyon başladı, özel harekat timleri de geldi zırhlı kıyafetleriyle birlikte. Ama 5-6 dakika kadar çatışma sesleri duyduk. Öncesinde bir birliğin daha girdiğini biliyoruz. Saldırganın üst katlara çıktığı bilgisi var. Yaralılar, hayatını kaybedenler olduğu belirtiliyor. Şu ana kadar 1 yaralı çıkartıldı, o da Rus Büyükelçisi. Diğer yaralılara ulaşılmış değil henüz. Saldırgan çatışmaya devam etti. Elindeki mühimmatın fazla olduğu öğrenildi. Güvenliği aşması soru işaretleri ancak burası sanat galerisi, resim salonu. Güvenlik noktasında çok fazla olağanüstü güvenlik alınmamış olabilir. Takım elbiseli olduğu söyleniyor. Uzun namlulu silahlı nasıl içeri soktu orası şüpheli"

Saldırganın fotoğrafı...

 Bahar Bakır'ın verdiği bilgiye göre; saldırıyı gerçekleştiren kişi güvenlik ekiplerine kendisini Rus Elçi'nin koruması olarak tanıttığı ifade edildi.

Olayın yaşandığı yerde bulunan  Bahar Bakır, şu bilgileri verdi;

"Büyükelçi bir sergiye katılıyordu bugün Çankaya Belediyesi'nin düzenlediği Kendisi 15 dakiak önce geldi ve program başladı. Kürsüde kopnuşmasına başladığı sırada siyah giyinmiş bir adam 'Masum insanları öldürdünüz, ya Allah bismillah' diye bağırarak, 'Bu yaptıklarınıza izin vermeyeceğiz' diyerek Halep'i kastediyordu sanırım. Cebinden çıkardığı silahla insanlara sıkmaya başladı. Silahları göremedim tam. Büyükelçinin önündeydim. Silah sesi duyunca yere yattım fakat o şahıs bağırmaya başladı ve silahı yukarı doğru sıkmaya başladı. Can havliyle çıkmaya çalıştım. Ama büyükelçinin yere düştüğünü gördüm. Herkesi tahliye ettiler. İçeride hala saldırganın olduğunu söylüyorlar. Yaralılar olabilir. Yaklaşık 70 kişilik gruptuk. Bacak bölgelerinden yaralanan birkaç kadının olduğunu öğrendim. İçeride bir operayon olduğu izlenimi var binaya yaklaştırılmıyoruz" 

İÇİŞLERİ BAKANI OLAY YERİNDE

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'a silahlı saldırı düzenlendi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da olay yerine geldi.

Çankaya Belediyesinin Çağdaş Sergiler Merkezindeki sergide silahlı bir saldırgan, Rus büyükelçiyi silahla vurdu. Saldırganla polis arasında çatışma çıktı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da olay yerine geldi.