Ispartakule bölgesinde, son günlerde site sakinleri ve mal sahipleri oldukça rahatsız olduklarını belirtiliyor.

Cep telefonu ve mail adresi gibi kişisel bilgiler, haberiniz olmadan şirketlere satılıyor. Site yönetimlerinde çalışanlar tarafından sızdırılan dataların fiyatlarına ise 5 ile 10 bin TL arasında fiyat biçiliyor.

NUMARANIZ PAZARA ÇIKTI

Cep telefonlarına şirketlerden gelen istenmeyen mesajlar veya mailler ıspartakule vatandaşını çileden çıkardı. Günde 3-4 kez ismini dahi duymadığınız mobilyacı, market, dil kursları, ehliyet kursları, emlak firmaları,  masaj salonları, hatta cinsel içerikli ürün satan şirketlerin kampanya mesajlarını almak zorunda kalan vatandaş, kişisel bilgilerinin kimler tarafından nasıl paylaşıldığı sorusuna cevap arıyor. Bu yönde gazete sitemize şikayet yağıyor. Bunun üzerine yaptığımız araştırmada kişilerin mail adreslerini, cep telefonu numaralarını hatta ev adreslerinin bile para karşılığında site yönetimleri tarafından satıldığı ortaya çıktı. Kişisel bilgilerimiz ise site yönetimleri üzerinden sızdırılıyor.

Site Yönetim Çalışanları Ve Sorumlu Kişiler Satıyor

Bu tür yönetimlerde halen çalışan veya işten ayrılmış kişiler data bilgilerini ele geçirerek bunları internet üzerinden pazarlıyor.  İrtibata geçtiğimiz birkaç kişiden aldığımız bilgiye göre, 5 milyon aktif cep telefonu numarası ve mail adresi 5 bin TL’ye satılıyor. Ayrıca aynı kişilerin ev adreslerini de isterseniz fiyat 10 bin TL’ye kadar çıkıyor. Görüştüğümüz Hüseyin isimli kişi şöyle anlatıyor: “bölgede bazı site yönetiminde bilgi işlem servisinde çalışıyordum. İşten ayrılmadan önce tüm bilgileri aldım ve şimdi satıyorum. Bu bilgiler altın değerinde. İsteseniz de hiçbir yer bulamazsınız.” Ilhan E. isimli kişi ise bölgede A.B sitelerinin pazarlama departmanda bir dönem çalıştım. Elimde  10 milyon kişinin data bilgisi var. Bunun yasa dışı olduğunu düşünmüyorum. Çok fazla talep geliyor” diyor. ve satıyoruz.

Ispartakule Gazetesi Olarak, bu konuyu süresiz olarak takip edeceğimizi belirtiriz.

 

ıspartakule, ıspartakule pazarı, ıspartakule haber, ıspartakule haberleri, ıspartakule emlak