uzmaniremzini @ gmail.com

Çocukların bağışıklığını güçlendirme yolları

Sağlık 2020-04-05 16.00

              Kış havalarının iyiden iyiye devam etmesiyle aileler endişelidir. Çocukların bağışıklık sisteminin zayıf olmasıyla birlikte risk faktörleri artıyor. Dünyayı saran pandemiden çocuklarımızı nasıl koruruz? Virüslerin mikroorganizmayı etkisi altına almadan önlemler alınması gereklidir. İşte çocukların bağışıklık sistemini korumak için önemli noktaları Çocuk gelişimi Uzmanı İrem Zini anlatıyor.

bağışıklık

İlk kalkan anne sütündeki Kolostrum

            Kolostrum denilen doğumdan sonra gelen  ilk sarı süt çok değerlidir.  Yüksek oranda immünoglobulin ve protein bulundurduğu için bağışıklık sistemi için ilk kalkandır. Doğumdan sonra 12 saat içinde verilmesi gereken  kolostrum yüksek oran serum içerir. Bebeğin doğumdan sonra ilk yarım saat içinde emzirilmesi ve ilk 6 ay düzenli emzirilmelidir. Uzmanlara göre  ek gıda ile 2 yaşa kadar emzirilmesi önerilmektedir. Anne sütünün bebek kadar anneye de büyük oranda faydaları vardır. Araştırmalara göre göğüs kanseri, anemi ve kemik erimesinin görülme riskleri az olduğu görülmüştür. Anne sütünün büyüme çağındaki faydalarına gelecek olursak. Araştırmalara göre anne sütü alan çocukların hastalıklara yakalanma oranı daha düşüktür. Çocuklara düzenli aşı takvimine uyulması gerekmektedir.

bağışık

 

  Çocuğunuzu enfeksiyonlardan korumak için uyarıları dikkate alın. 

  •  Dengeli beslenme bu süreçte büyük önem taşıyor. Vitaminler başta olmak üzere besin değerleri farkına varılmalıdır. Soğuk hava dalgalarında C  vitamini bağışıklıktan korunmak için önemli rol tutar . C vitamini en çok turunçgil grubunda ve zerdeçalda yer alır. A,C,E,D vitaminleriyle çocukların bağışıklığı  önemli ölçüde korunur.  Sarı ve koyu yeşil vitaminlerde A vitamininin değerlerini görürüz.  Yaz mevsiminin yaklaşması ile D vitaminini almaya dikkat edelim. 
  •  Bu süreçte izole olmak çok önemlidir. Özellikle kronik rahatsızlık ve  risk yaş grubu içinde olan kişilerden uzak olmalıyız. Ev ortamında basit görevlendirme ve yaş grubuna göre etkinlik yapmak fayda sağlayacaktır.
  • Aşırı steril ortam bağışıklık sistemimizi zayıflatır. Uzmanlara göre dezenfektanların kullanımının artmasıyla el hijyeninde  risk taşıdığı gözlemlenmiştir. Su ve sabunun hijyen için yeterli olduğu söylenmektedir.