www.gokhanyurtcuoglu.com

Ispartakule bölgesinde bir çoğumuzun bilmediği bir arkeolojik park çalışması vardı, biliyormuydunuz  ?

 

 

Ispartakule lokasyonu aslında bir çok oturumcunun bilmediği ciddi bir yer altı arkeolojik  zenginliğe sahip.

 

Ispartakule sakinlerinin yakın zamanda kullanımına sunulan bahçeşehir arka yol kısımının yapımında karşımıza çıkan arkeolojik ve tarihi bulgular nedeniyle uzun bir süre aksayarak tamamlanmıştı.

 

Peki nedir bu bulgular ?

 

Ispartakule ‘nin arka bölümleri olarak bildiğimiz “ Yeni Hayat “ ile “ Unikonut “ arasında kalan dereye doğru olan bölümler aslında yer altı şehriydi.

 

Spradon Antik kenti olarak bilinen medeniyete ait olan şehrin merkezinin başlangıç noktası bu bölümden başlar ve bitiş noktası halen belirsizliğini koruyan şehrin kuzeye doğru devam ettiği söylenir.

 

2010 yıllarında bu bölümde izinsiz defineciler cirit atar ve buldukları bu medeniyete ait olan eşyaları satışa çıkarılması ile fark edilen bir yer altı şehri olan Spradon Antik kentine ait halen çıkarılanların dışında 58 mezar buluntusu , sur duvarları ve mimarı yapılar bulunduğu söyleniyor.

 

Asıl buluntuların geniş çaplı çalışma yapıldığında ROMA dönemine ait buluntuların çıkması bekleniyor.

 

Bu çalışmalar yapılırken o dönemde TOKİ bölgenin 1.derece sit olanı olarak ilan ettiği bölüm için kazı çalışmalarının devam etmesi ve çıkarılan medeniyete ait olan bulguların yerinde sergilenmesi için bir “ ARKEOPARK “ çalışması başlatmış ama proje şuan unutuldu.

 

Şuan geldiğimiz nokta nedir ?

 

Geçtiğimiz günlerde takipçilerinin bildiği üzere Ispartakule ‘de 3 adet arsa hasılat paylaşımlı olarak Emlak Konut tarafınca satışa çıkarıldı.

 

Bu arsalar  678 Ada – 8 ve 9 Parseller olarak bilinen arsaların yaklaşık olarak 5 metre kadar altında geçtiğimiz dönemlerde Spradon Antik kenti için kazı yapılan alanlardı.

 

Geldiğimiz son nokta ise artık “ ARKEOPARK “ yerine toplamda 3 parselde yapılacak olan ticaret + konut uygulamalarına sahip olacağız.