25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’nde Avcılar Belediyesi’nden kadın dostu belediyecilik örneği. Kadınların ve çocukların sosyal hayatta desteklenmesi için hayata geçirilen Avcılar Belediyesi Kadın Sosyal Yaşam Merkezi ve Firüzköy Çocuk Evi düzenlenen törenle hizmete açıldı. Açılış törenine Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli'nin yanı sıra belediye meclis üyeleri, siyasi parti yöneticileri ve vatandaşlar katıldı.

 

"Dezavantajlı Gruplara Hizmet Öncelikli İlkemiz”

 

Açılışta söz alan Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli, "Özellikle eşitlik sorunu yaşanan dezavantajlı gruplara hizmet etmeyi öncelikli ilkelerimiz arasında tutuyoruz" dedi.

 

Kadın Sosyal Yaşam Merkezi ve Firüzköy Çocuk Evi'ni dezavantajlı olarak gördükleri bir bölgeye yaptıklarını ifade eden Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli, "Onlarca yaptığımız hizmetten sadece 2 merkeze açılış yaptık. Parklar, kapalı pazarlar açtık. Onlarca hizmet ürettik. Buralarda hizmet verilmeye başlandı. İlk açılışımızı engelliler merkezini açtığımızda yapmıştık. 2'inci açılışımızı da bir kadın yaşam merkezi olarak ve özellikle dezavantajlı bir bölgede açtığımız merkeze yapıyoruz. Bu tesadüf değil, bu bir tercih. Özellikle eşitlik sorunu yaşanan dezavantajlı gruplara hizmet etmeyi öncelikli ilkelerimiz arasında tutuyoruz. Bu merkezlerimizin daha da çoğalacağının sözünü vererek hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" diye konuştu.

 

Hem Eğitim, Hem Üretim

 

Avcılar Belediyesi'nin 2029 vizyonu çerçevesinde açılışı gerçekleştirilen Kadın Sosyal Yaşam Merkezi ve Firüzköy Çocuk Evi’nde birçok hizmet bir arada olacak.

 

Kadınlar, okuma- yazma kurslarının yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı onaylı meslek edindirme kursları ile üretime katılarken bir yandan da el emeği kurslarında ürettikleri ürünlerden gelirle ev ekonomisine katkı sağlayabilecek.

 

Çocuklar ise diğer çocuklar ile birlikte hem sosyalleşip hem de okul öncesi eğitim alarak okula başlarken zorluk çekmeyecekler.