Bahçeçehirliler Derneği (BADER) Ispartakule Mevkii TCDD Hattı Karayolu Üst Geçidi Projesi kapsamında Başakşehir  O-3 yan yolda bulunan T.C.D.D ‘ ye ait hemzemin geçidi yerine kara yolu üst geçidi yapılması ardından gelen trafik yoğunluğuna dair İBB, Başakşehir Belediyesi ve bölge halkına çözüm önerilerine dair tespitlerini paylaştı.  

“ Tespitlerimize göre yoğun trafik özelikle sabah 07:30-10:30 – akşam 18:30-20:30 iş gidiş-geliş saatlerinde yaşanmaktadır. Köprü çalışmasının 6 ay süreceği yönünde İBB’nin açıklamaları var.

Bu süre zarfında komşularımızın yaşanan olumsuzluğu en aza indirgemek için alışageldikleri yol güzergahı kullanımlarında özelikle belirtilen yoğun saatlerde çok daha hassas olmaları gerektiğini görüyoruz.

1.Önerimiz; Başakşehir Belediyesi Trafik Zabıtası sabah ve akşam yoğun saatlerde Avni Akyol Bulvarı üzerinden Vali Recep Yazıcıoğlu caddesine bağlayan yolda bir düzenleme ile trafiği kısmen rahatlatacaktır. Bu caddeler üzerinde sabah Bahçeşehir’e geliş istikameti ve akşam saatlerinde de gidiş istikameti yönünde yoğunluk olmamaktadır.  07:30-10:30 saatlerinde gidiş istikametini, akşam 18:30-20:30 saatleri arasında da geliş istikametindeki 2 şeritli yoldan bir şeridi yoğunluk yönünde trafiğe açabilirler. Yönlendirme tabelası ile de uyarı yapıldığında Bahçeşehir merkezde ikamet eden bölge halkı bu ek şeritleri kullanarak Vaditepe, Mesa ve Armina yönüne gidiş-geliş gerçekleştiren araçlarla çakışmamış olacaktır.

2.Önerimiz; Yoğun saatlerde Ispartakule Gişelerden Bahçeşehir yönüne dönen araçların Vaditepe ve Mesa’da ikamet edenlerinin, Vali Recep Yazıcıoğlu caddesini değil Ispartakule Fırat caddesini tercih etmeleri de kavşak trafiklerini bir nebze de olsa rahatlatacaktır.

3.Önerimiz; Esenyurt-Esenkent- Boğazköy’de ikamet eden komşularımızın TEM Otoban çıkışında öncelikle Esenyurt gişelerini tercih etmeleri, alternatif olarak da Ispartakule gişe çıkışından köprü çalışması yapılan yan yolda ayrılan servis yolu ile bağlantılarını gerçekleştirmeleridir.