"Nano teknoloji ürünü, yıkanabilir siyah maske" Son günlerde sıklıkla görülen bu ilan, koronavirüse karşı önlem için satılan maskelere ait. Ancak kullananların sayısının hızla arttığı siyah maskeler için uzmanlar uyarıyor.Bir uyarı da filtreli maskeler için. Günlük hayatta kullanıma uygun olmayan bu maskelerin karbondioksit birikmesine yol açabileceği belirtildi.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Hüsnü Pullukçu da salgına karşı yoğun olarak kullanılan ve 'yıkanabilir' denilerek satışa sunulan bu maskelerin kullanmanın koruyucu olmadığını vurguladı.

Genellikle internetten satılan, yıkanabilir olduğu ve nano teknolojiyle üretildiği belirtilerek satılan siyah maskelerin kullanım açısından hiçbir yararı olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Hüsnü Pullukçu, "Yıkanabilir, nano maske olarak satılan siyah maskeleri taktığınızda burnunuzun üzerine oturmayacaktır. Taktığınızda burnunuzun yer aldığı üst kısımlar tamamen boş kalıyor. Ayrıca hızlıca nefes aldığınızda ağzınıza ve burnunuza bu kumaşın yapıştığını göreceksiniz. Ayrıca elinizle maske varken nefesinizi kontrol ettiğinizde net sıcak havanın gelmemesi gerekiyor, ama bu maskede sıcak havayı net bir şekilde elinizle hissedebilirsiniz. Bir deneme yapacak olursak da damlacıkların rahatlıkla bu maskeden geçtiğini görürsünüz. Bu aynı şekilde damlacıkların da içeri girdiği demektir.

Bu maske cerrahi maskenin üzerine süs olarak takılabilir. Korunmak için bu maske uygun değil" dedi.

Uzmanların tavsiye ettiği cerrahi maskelerin kullanım süresinin en fazla 4 saat olduğu hatırlatıldı. 

Pullukçu, "Üsteki tel kısmının mutlaka burnumuzun üstüne oturtulması gerekiyor. Alttaki kısmı da mutlaka aşağıya doğru çekip çenenize oturtmanız gerekiyor ki koruyucu olsun." dedi.

Nemlenen ve ıslanan maskelerin de yenisi ile değiştirilmesi gerekiyor.