04.05.2020 Pazartesi gününden itibaren tapu müdürlüklerinde randevusuz yapılan başvurular kabul edilmeyecek. İşlem başvuruları sadece webtapu üzerinden, randevu.tkgm.gov.tr adresinden veya Alo 181 çağrı merkezi üzerinden randevu alınarak yapılabilecek.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “COVİD-19 salgının ülkemizde yayılımının önlenmesi ve salgının etkilerinin azaltılması amacıylaTKGM tarafından alınan bu karar ile, vatandaşlar müdürlüklereyalnızca randevu saatinde alınacaklar. Belge inceleme başvurularında da randevu şartı aranacak. Ayrıca bir süredir sadece satış ve ipotek işlemleri yapılabilirken artık tüm işlem başvuruları yapılabilecek” dedi.

Akit Alımlarına Düzenleme

Tapu işlemlerine yönelik akit alımlarının da müdürlük dışında taleplerinin karşılanmayacağını belirten Özelmacıklı “Ayrıca akit alımlarında sadece işlem tarafları alınacak ve randevular verilerken yoğunluk olmayacak şekilde planlama yapılacak. Eğer işleme esas evraklarda eksikler olursa SMS yolu ile bilgi verilecek. 65 yaş ve üstü ile 18-20 yaş arasındaki başvurular için ise ancak seyahat belgesi olursa karşılanabilecek” dedi.