A Milli Futbol Takımı Fransa'da düzenlenen 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası EURO 2016'ya kötü bir başlangıç yaptı. EURO 2016'da grup maçları ilk iki maçında Hırvatlara ardından İspanyollara kaybeden A Milli Takım, Çek Cumhuriyeti'ni yenip, hala ihtimal dahilinde olan 'en iyi 4 grup 3.sü'nden biri olarak üst tura çıkmak için mücadele edecek. Peki EURO 2016'da Türkiye gruptan nasıl çıkar? - En iyi 4 grup üçüncüsü uygulaması nedir? ​işte yanıtlarını ve  EURO 2016'da Türkiye gruptan nasıl çıkar? kritik sorusunun analizi ispartakulegazetesi.com'da..

A Milli Futbol Takımımız, EURO 2016 D Grubu'ndaki son maçında Çek Cumhuriyeti'ni 2-0 mağlup etti ve grubu 3 puanla 3. sırada tamamladı.

2 gol atıp 4 gol yiyen ve bunun sonucunda -2 averajı bulunan ay yıldızlı ekibimiz, A Grubu'nu aynı puan ve averajla tamamlayan, ancak sadece 1 gol atabilen Arnavutluk'u geçmeyi başardı.

Milli takımımızın 'en iyi üçüncüler' arasında yer alarak 2. tura çıkabilmesi için E veya F gruplarının 3. sırasından gelecek bir takımı geride bırakması gerekiyor.

E Grubu'nda şu anda 1'er puanı bulunan İsveç ve İrlanda Cumhuriyeti son 2 sırayı paylaşıyor. İki takım da son maçlarını kaybetmesi halinde E Grubu'nun en iyi üçüncüsünü geçerek, en iyi üçüncüler arasında yer alacağız. İsveç son maçında Belçika ile; İrlanda Cumhuriyeti ise İtalya ile karşılaşacak.

F Grubu'nda ise Portekiz 2 puanla 3. sırada yer alıyor. Macaristan son maçında Portekiz'i mağlup ederse, yine en iyi üçüncüler arasına gireceğiz.

İŞTE EURO 2016 GRUPLARINDA SON DURUM

A GRUBU

 

B GRUBU

 

C GRUBU

 

E GRUBU

 

F GRUBU

 

BU TURNUVADA STATÜ DEĞİŞTİ

EURO 2016'da ilk kez uygulanmaya başlanan statü ile artık 24 takım mücadele ediyor.

Öyle ki, Ay-Yıldızlı ekibin Çek Cumhuriyeti maçlarından alacağı toplam 3 puan gruptan çıkmasını sağlayabileceği gibi 4 ya da 3 gibi daha az puan da son 16'ya kalmamızı sağlayabilecek.

ÜÇÜNCÜ BİTİRİRSEK...

6 grupta 4'er takımın mücadele ettiği organizasyonda grup birincisi ve ikincilerinin yanı sıra en iyi 4 grup üçüncüsü de son 16'ya kalacak.

Türkiye grubunu 3. sırada bitirdiği takdirde, diğer 5 gruptaki iki üçüncüyü geçmek zorunda.

Bunun için o iki takımdan daha fazla puan toplaması ya da iş averaja kaldığında daha avantajlı olması gerekiyor.

 

MÜCADELE ŞART

Bu hesapların yapılabilmesi için de gruptaki ilk maçlar tamamlandıktan sonra diğer gruplardaki zayıf halkaların netleşmesi gerekiyor.

Ancak bir gerçek var ki Türkiye - İspanya ve Türkiye - Çek Cumhuriyeti maçlarında Fatih Terim ve öğrencilerinin çok daha iyi bir futbolla mücadele etmesi gerekiyor.