coban49 @ msn.com

 EMLAKKONUT VE YARGI MAĞDURU ISPARTAKULE’LİLER...

Bizler 2007 yılında  Emlak Bankasının yaptığı  kaliteli konutları  dikkate alarak, bölgeden  konut aldık. O dönem  Emlak  Bankası kapatılmış, işleri  Emlak  Konuta  devredilmişti. Ben ve benim gibi düşünenler, ikisi de devlet kurumu  bir şey  değişmez diye düşündük.  Aradaki  farkı konutlarımızı telim alınca ancak anlayabildik.

Emlak Konut -Fideltus- Öztaş  tarafından yapılan 21.yy .evleri projesinden konut  aldık. O dönem 500 metre mesafede  okul, kreş, cami, hastane, sağlık ocağı ve avm’lerin olacağı söylendi. Yine aynı firmaların bölgede toplam 10 bin konut yapacağı dile getirildi. Bahsedilen hiçbir  kamu kurumu yapılmadığı gibi, sitelerin sosyal tesisleri ve peyjazları da eksik bırakıldı. Bahsi geçen 10 bin konuttan geriye  kalan 8 bin konut ise ;Emlak Konut tarafından Ağaoğlu, İhlas ve Avrupa konutlarına verildi. Bununla beraber söz verilen planlar çöpe atıldı. Adı geçen firmalar ise;Emlak Konut’un onayı ile plan tadilatları yaparak bölgeyi şu anki hale getirmiş oldu.

Konutumuzu teslim aldığımızda aslında bize  anlatılan, yada vaad edilen  birçok  şeyin yapılmadığını görünce önce şaşırdık. Merak etmeyin yaparız dediklerine  yinede inanmaya devam ettik. Fakat onlar bu eksileri bir türlü bitiremediler. Aslında  bizde haklarımızı  tamda bilmiyorduk. Teslimde siz imza atın, biz eksikleri  yaparız dediler, bizde öyle yaptık. Meğerse  bütün dertleri  bir aylık açık ayıp bildirim sürelerini bitirmekmiş. Bütün bunları haklarımızı aramak için mahkemeye gidince anladık. Meğerse bir konutu teslim alırken  eksikler varsa, 30 gün içerisinde  mahkemeye başvurup  bilirkişi tespiti  yapmak gerekiyormuş.

Neyse 2009 yılında aldığımız konutlarımız için ,yaklaşık 4 ay sonra  eksiklerle ilgili   mahkemeye başvurduk. Eksik ifa ve açık ayıpla ilgili dava  açtık. Davada mağdur edildiğimizin tespiti yapıldı ve bir üst mahkemeye gitmemiz söylendi. O dönem bazı arkadaşlar, harçtan  muaf diye yeni açılan Tüketici  mahkemesine   başvuruda bulundu. Yerel mahkeme yaptığı bilirkişi tespitinden sonra, başvuruyu açık ayıp olarak nitelendirip, 30 gün içinde başvuru yapılmadığı için red  kararı verdi. Bunun üzerine, bu arkadaşlar konuyu  Yargıtay’a götürdü. Yargıtay bunların  eksik ifa ( yani yapışmayan ve yapılma olasılığı olmayan işler )  olduğunu belirterek,  tazminat ödenmesine hükmetti ve ödemeler yapıldı.

Bizlerde aynı gerekçelerle  mağdur olarak 2013 yılında Tüketici mahkemesine başvurduk. Yerel mahkeme Yagıtay’ın  mevcut kararı doğrultusunda tespit yapıp, tazminata hükmetti. Fakat Emlak Konut- Fideltus- Öztaş konuyu Yargıtay’a götürdü. Bir önceki kararında eksik ifa diyen Yargıtay, işi açık ayıp olarak nitelendirip red kararı verdi.  Aynı konuda kendisi ile çelişen  ve farklı karar veren Yargıtay bizi hayal kırıklığına uğrattı. Bunun üzerine Yargıtay Hukuk Üst Kuruluna başvurduk ;fakat değişen bir şey olmadı. Tekrar karar düzeltme istedik red edildi. Bunun üzerine yerel mahkeme de bilirkişi raporlarını değiştirip Yargıtay’ın kararı doğrultusunda karar verdi. Birde yetmezmiş gibi Yargı bize haksızmışız muamelesi yapıp; karşı tarafın avukatlık ücretlerini de yükledi. Yine de itiraz yolunu açık bırakmış şaka gibi. Bizde tekrar Yagıtay’a itirazda bulunduk, ne zaman karar çıkar bilmiyoruz. Ama  değişen bir şeyin olmayacağına eminiz.  Şu ana kadar ödediğimiz mahkeme ve avukatlık ücretlerinin yanında, birde karşı tarafın  avukatına da tazminat ödeyeceğiz. Ödediğimiz paralar  haram zıkkım olsun inşallah. İşin özeti şu; Yargı inşaat firmalarına şu ana kadar verdiği kararlarla şunu söylemiş oldu. Siz istediğiniz gibi vatandaşı kandırın, bana geldiklerinde  ben zaten red kararı veririm.

Son itiraz sonucumuzun da neticesini inşallah bir yılda alırız. Yargı yollarını bekleyip sonucunu almaktan başka da seçeneğimiz  yoktur. Son olarak da aynı konuda iki farklı karar veren Yargıtay kararını, Anayasa  Mahkemesine götüreceğiz. Neticesi ne olur bilemem,  ancak sonucunu 2023 yılında ancak alabiliriz. Tek tesellimiz  yapılan yanlışlığın  AYM de düzeltilmesidir. Aksi takdirde gerçekten mağdur olan bizlerin, adalete olan güveni ciddi şekilde yara alacaktır.

Düşünsenize 2013 yılında mahkemeye gidiyoruz, neticesini 2023 te ancak alabileceğiz. Bütün bunları yaşarken aklıma rahmetli Kemal Sunal’ın 1986 yılındaki filmi geliyor ve gülüyorum. Demek ki diyorum 35 yılda hukukta değişen bir şey olmamış, güçlü daima haklı olmaya devam ediyor. O filmde dava yedi yıl sürmüşken, bizim davamızda da  değişen bir şey olmadı.  Siz siz olun, kamu kurumları dahil hiçbir inşaat firmasına güvenmeyin ve asla maket üzerinden  konut satın almayın. Beğendiğiniz konutu  görün inceleyin öylece satın  alın. Aksi taktirde hem paranızı, hem sağlığınızı kaybedersiniz. Çünkü  mağduriyet durumunda,  sizi anlayacak ve uğradığınız haksızlığı giderecek hiç ama hiç kimseyi bulamazsınız.